×

در یک نگاه

همایش و رویداد ها
درباره تحول

قرارگاه مردمی تحول اجتماعی در سال 1397 با هدف تلاش در جهت تحقق پیشرفت، عدالت و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی و همچنین بستر سازی جهت نقش آفرینی مردم در حاشیه شهر ایجاد شد و در سه حوزه پیشگیری از آسیب ها، مقابله با آسیب ها و توانمند سازی و بازآفرینی فرهنگی اجتماعی حاشیه شهر فعالیت خود را در چهار استان آغاز کرد.

رسانه تصویریمشاهده آرشیو

وزارت بهداشت، پزشکی برای درمان اعتیاد نمی‌دهد

  • 452
  • 0
12اسفند
وزارت بهداشت، پزشکی برای درمان اعتیاد نمی‌دهدوزارت بهداشت، پزشکی برای درمان اعتیاد نمی‌دهد
اقطار مدیر دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد می‌گوید: سازمان بهزیستی از سال ۱۳۸۴ تاکنون حق گرفتن پزشک را ندارد این در حالی است که قرار بود طبق دستورالعمل‌ها، بخش درمانی وزارت بهداشت به این حوزه ورود کرده و پزشک و پرستار را تأمین کند.

بنیاد تحول اجتماعی، اقطار مدیر دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد می‌گوید که وزرات بهداشت پزشکی برای درمان معتادان در اختیار بهزیستی نمی‌گذارد ، این در حالی است که قرار بود طبق دستورالعمل‌ها، بخش درمانی وزارت بهداشت به این حوزه ورود کند.

 دکتر فرهاد اقطار  مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد در مورد گرایش کارتن‌خواب‌ها به مصرف بیشتر مواد مخدر اظهار کرد: معمولاً در فصول سرد سال شرایط برای معتادان متجاهر سخت‌تر می‌شود و این افراد که ممکن است سالمند یا جوان و یا زنان بی‌سرپرست باشند، فکر می‌کنند با افزایش مصرف، یک شب گرم‌تری را سپری می‌کنند.

وی از فرد معتادی که حمایت خانواده را نداشته باشد و مصرف و پاتوق او در کف خیابان اتفاق بیفتد به‌عنوان یک «معتاد متجاهر» نام برد و افزود: برخی از این افراد در پاتوق‌ها حضور دارند و معتاد نیستند؛ اما به دلایل مختلف به شرایط بی‌خانمانی رسیدند.

اقطار در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: همه افرادی که در این پاتوق‌ها هستند اعتیاد ندارند و فقط ۴۰ درصد آنها در کف خیابان و یا پاتوق مواد مخدر مصرف می‌کنند که طبق ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر جزو معتادان متجاهر شناخته می‌شوند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد با اشاره به فعالیت بیش از یک دهه مراکز کاهش آسیب در این حوزه گفت: گرم‌خانه‌های شهرداری و ۸۳ مرکز ماده ۱۶ و تعدادی کمپ در کل کشور وجود دارند که از این افراد نگهداری می‌کنند؛ اما بااین‌حال باز هم عده‌ای هستند که در پاتوق‌ها می‌مانند.

 

وی جمعیت معتادان متجاهر در سطح کشور را طبق تعریف قانون، بین ۵ تا ۷ هزار نفر اعلام کرد و افزود: برآوردهای ما در سال گذشته نشان داد که جمعیت معتادان متجاهر حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار نفر است.

 

اقطار یادآور شد: درصورتی‌که این افراد به مراکز مجاز تحت‌نظر وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی مراجعه کنند و گواهی درمان بگیرند هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد؛ اما اگر فرد از مراجعه به این مراکز و درمان، امتناع کند و در پاتوق بماند طبق دستور قضایی به مراکز ماده ۱۶ معرفی می‌شود، حق خروج هم ندارد و باید دو تا سه ماه در این مراکز بماند ضمن اینکه قانون پیش‌بینی کرده اگر فرد درمان نشد، باید در اردوگاه اجباری تحت درمان قرار گیرد.

وی از مضیقه‌های مالی و بودجه‌ای در این بخش گفت و افزود: بحث نگهداری یک رهجو از نظر آب و برق، مکان، پرستار، خوراک و دارو هزینه‌بر است و به دلیل اینکه همکاری در سایر دستگاه‌ها وجود ندارد و شرایطی برای آن پیش‌بینی‌نشده هزینه‌های سازمان بهزیستی چندین برابر است.

اقطار با بیان اینکه رفع معضل اعتیاد به‌ویژه معتادان متجاهر در کشور همکاری تمامی دستگاه‌ها را می‌طلبد گفت: قرار بود طبق دستورالعمل‌ها، بخش درمانی وزارت بهداشت به این حوزه ورود کرده و پزشک و پرستار را تأمین کند؛ اما متأسفانه ما فقط شرایط تأمین دارو را داریم؛ چون سازمان بهزیستی از سال ۱۳۸۴ تاکنون حق گرفتن پزشک را ندارد و این موضوع، هزینه زیادی را به سازمان تحمیل می‌کند.

پست قبلی
روش های موثر در کاهش افسردگی
پست بعدی
سلسله جلسات دفاع از برنامه های جامع دفتر ...

نوشته های مشابه

نظرات شما

استفاده از مطالب تحول اجتماعی برای مقاصد اجتماعی و فرهنگی با ذکر منبع بلامانع است.
كليه حقوق اين سايت متعلق به تحول اجتماعی مي باشد