×

در یک نگاه

همایش و رویداد ها
درباره تحول

قرارگاه مردمی تحول اجتماعی در سال 1397 با هدف تلاش در جهت تحقق پیشرفت، عدالت و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی و همچنین بستر سازی جهت نقش آفرینی مردم در حاشیه شهر ایجاد شد و در سه حوزه پیشگیری از آسیب ها، مقابله با آسیب ها و توانمند سازی و بازآفرینی فرهنگی اجتماعی حاشیه شهر فعالیت خود را در چهار استان آغاز کرد.

رسانه تصویریمشاهده آرشیو

پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در پایتخت

  • 288
  • 0
9آبان
پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در پایتختپیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در پایتخت
پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در پایتخت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تحول اجتماعی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ سوده نجفی در جریان برگزاری نوزدهمین جلسه شورای شهر تهران، در تذکری درخصوص حضور متکدیان در شهر تهران، اظهار کرد: یکی از آسیب‌های جدی اجتماعی شهر تهران حضور متکدیان در سطح شهر و جامعه است که تقریبا به یک معضل جدی اجتماعی تبدیل شده و می‌تواند آسیب‌های جدی روانی و بهداشتی بر روی شهروندان داشته باشد و یکی از دغدغه‌های کمیته سلامت نیز بوده البته مسئله تکدی‌گری یک پدیده جهانی است که در کشورهای در حال توسعه بارزتر است اما تعدادی از کشورهای پیشرفته تا حد مناسبی توانسته اند آن را مدیریت و بهبود ببخشند در کل گدایی محصول نابسامانی اجتماعی است.

نجفی با بیان اینکه تکدی‌گری را دارای 5 شاخصه می‌دانم، افزود: شاخصه اول اینکه از مسئولیت اجتماعی معاف هستند، دوم به خاطر نیازمندی مورد سرزنش قرار نمی‌گیرند، سوم اینکه انتظار دارند دیگران به ‌آنها کمک کنند، چهارم در تولید اجتماعی مشارکت نمی‌کنند و پنجم اینکه از دسترنج دیگران زندگی خود را می‌گذرانند.

وی با بیان اینکه در کشور ما تکدی‌‌‌گری یک جرم محسوب می‌شود، افزود: مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامی موضوع تکدی‌گری را جرم شناخته است در ماده 712 قانونگذار به وضوح ‏اعلام می‌کند که هر کس اقدام به این عمل نماید از یک‌ تا سه ماه محکوم می‌شود و تمام اموالی را که از این راه به دست آورده مصادره می‌گردد و در ماده 713 قانونگذار صراحتا اعلام می‌کند کسانی که از اطفال کودک و غیررشید به عنوان ابزار و وسیله ای برای مقاصد شخصی استفاده نمایند از سه ماه تا دو سال حبس و اموالی که از این طریق به دست آورده اند مصادره می‌گردد این کار مصداق بارز کودک آزاری محسوب می‌شود.

عضو شورای شهر تهران گفت: معضل جدی دیگر حضور اتباع بیگانه جهت تکدی‌گری در شهر تهران است که این موضوع در حال تسریع است. این افراد چگونه وارد کشور شده اند؟ با چه اسناد هویتی در شهر تردد و آشکارا اقدام به تکدی‌گری می‌کنند؟ اکثر این افراد موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و موجب انتقال بیماری‌ها می‌شوند که این برای کمیته سلامت یک معضل است.

نجفی تصریح کرد: نباید تنها از شهرداری تهران برای رفع این معضل توقع داشت همت سایر دستگاه‌ها اعم از وزارت کار و‌ رفاه اجتماعی، کمیته امداد، استانداری، نیروی انتظامی، قوه قضائیه، فرمانداری و‌ وزارت بهداشت را می‌طلبد که کنار شهرداری و شورای شهر تهران قرار گرفته و این آسیب اجتماعی را به نحو احسن مدیریت کنند.

عضو شورای شهر تهران در پیشنهادی گفت: پیشنهاد بنده در قالب تذکر به شهردار تهران این است که کارگروهی تشکیل و از تمامی این سازمان‌ها دعوت شود و کار به صورت عملیاتی پیگیری شده و نتیجه آن به سمع مردم و شورای اسلامی شهر تهران رسانده شود و از اصحاب رسانه هم می‌خواهم تا حصول نتیجه دلخواه این تذکر را به صورت جد پیگیری کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم این معضل سریع‌تر واکاوی و درمان شود چرا که متاسفانه عده‌ای از کودکان کار هم به سمت تکدی‌گری سوق داده شده‌اند که این خود این آسیب را دو چندان جدی‌تر می‌کند.

پست قبلی
آغاز فعالیت گرمخانه آقایان کرج از اواسط آبان
پست بعدی
نشست صمیمانه با حضور استاندار آذربایجان شرقی

نوشته های مشابه

نظرات شما

استفاده از مطالب تحول اجتماعی برای مقاصد اجتماعی و فرهنگی با ذکر منبع بلامانع است.
كليه حقوق اين سايت متعلق به تحول اجتماعی مي باشد