×

در یک نگاه

همایش و رویداد ها
درباره تحول

قرارگاه مردمی تحول اجتماعی در سال 1397 با هدف تلاش در جهت تحقق پیشرفت، عدالت و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی و همچنین بستر سازی جهت نقش آفرینی مردم در حاشیه شهر ایجاد شد و در سه حوزه پیشگیری از آسیب ها، مقابله با آسیب ها و توانمند سازی و بازآفرینی فرهنگی اجتماعی حاشیه شهر فعالیت خود را در چهار استان آغاز کرد.

رسانه تصویریمشاهده آرشیو

با خود درمانی مشکل اعتیاد پیچیده تر میشود

  • 548
  • 0
27فروردین
با خود درمانی مشکل اعتیاد پیچیده تر میشودبا خود درمانی مشکل اعتیاد پیچیده تر میشود
درمانگر و پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: اکثر خوددرمانی‌ها در اعتیاد نه تنها باعث درمان نمی‌شود، بلکه به پیچیده‌تر شدن مشکل اعتیاد فرد منجر می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحول اجتماعی و خبرگذاری ایرنا،محمد رضا قدیرزاده درمانگر و پژوهشکر حوزه اعتیاد گفت:یکی از مسائل بسیار مهم در موضوع درمان اعتیاد، خوددرمانی در این حوزه است، اعتیاد یک بیماری مزمن عودکننده است و همین مسئله منجر به این می شود که فرد معتاد انواع مختلف روش های درمانی را در طول زندگی تجربه کند.

وی افزود: در شرح حالی که از بیماران معتاد گرفته می شود، اکثرا سابقه چندین مرتبه رفتن به کمپ، ترک در منزل و استفاده از انواع و اقسام داروها را بازگو می کنند که  عدم آگاهی صحیح در خصوص درمان های استاندارد، ترس از افشای هویت افراد معتاد و از همه مهمتر پدیده انکار اعتیاد باعث می شود که افراد بیمار به مراکز درمان سوءمصرف مواد رجوع نکند و سعی دارند تا مشکل اعتیاد خود را با خوددرمانی حل کنند.

این درمانگر و پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: اغلب این خوددرمانی ها نه تنها باعث درمان اعتیاد نمی شود، بلکه به پیچیده تر شدن مشکل اعتیاد فرد می انجامد، به عنوان مثال چندسال قبل ماده ای به نام های «نورجیزک و تمجیزک» از راه مرزهای شرقی وارد کشور شد که تبلیغات بسیار زیادی درباره خواص درمانی آن بین معتادان صورت گرفت، این مواد که به شکل ویال و آمپول است و در اصل حاوی ماده «بوپرنورفین» و داروی «کورتن» است

وی ادامه داد: با توجه به استفاده تزریقی آن در کوتاه مدت به دلیل وجود داروی کورتن  منجر به افزایش وزن و روشن شدن پوست می شد که در این حالت بیمار تصور می کرد در حال بهبودی است در صورتی که فرد معتاد علاوه بر عوارض مصرف تزریقی «بوپرنورفین» دچار عارضه مصرف کورتن نیز می شد و در آن سال ها موارد زیادی از مرگ و میر بیماران بر اثر استفاده از «نورجیزک و تمجیزک» گزارش شد.

 تبلیغات داروهای ترک اعتیاد در ماهواره

درمانگر و پژوهشگر حوزه اعتیاد افزود: یکی از راهکارهای سوداگران مرگ در تبلیغ مواد اعتیادآور جدید، تبلیغ آنها به عنوان داروی ترک اعتیاد است که همین مسئله نیز خود به گسترش آن ماده کمک می کند به عنوان مثال یکی از تبلیغاتی که در مورد  شیشه انجام می شد، این است که این ماده نه تنها اعتیاد نمی آورد، بلکه با استفاده از آن نیز «مورفین» بدن شسته شده و فرد معتاد به مرور ماده مخدر را ترک می کند.

وی افزود: همین موضوع باعث شد که بسیاری از افراد معتاد به مواد مخدر به امید درمان و رهایی از ماده افیونی به مصرف ماده روانگردان شیشه روی بیاورند، در حالیکه در اوایل، ‌ مصرف مواد مخدر آنها نیز تا حدودی کم می شود به امید درمان سریعتر به میزان مصرف شیشه اضافه میکردند، غافل از اینکه خود را در دامان ماده ای به مرتبه خطرناک تر انداخته اند

 درمان اعتیاد با مواد گیاهی

قدیرزاده ادامه داد: با استقبال  مردم به طب سنتی و استفاده از درمان های گیاهی، معضل درمان اعتیاد با مواد گیاهی نیز مورد توجه بیماران و خانواده معتادین قرار گرفت که این مسئله نیز منجر به خوددرمانی در اعتیاد  شده است.

وی افزود: در حال حاضر داروهای گیاهی درمان اعتیاد به دو شیوه تبلیغ و توزیع می شود: مورد اول به شکل تبلیغات در شبکه های ماهواره ای است که گفته می شود این داروها صد در صد گیاهی، بدون عارضه و با تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا یا اروپا بوده و پس از یک دوره درمان فرد از دام اعتیاد رهایی می یابد

درمانگر و پژوهشگر حوزه اعتیاد خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام  گرفته در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی بر روی این داروها نشان می دهد به رغم تبلیغ صورت گرفته، ماده موثره موجود در این داروها که به صورت قرص، کپسول و شربت عرضه میگردند، داروهای شیمیایی اعتیادآوری از قبیل«ترامادول، دیازپام، دیفنوکسیلات» و سایر داروهای اعصاب است که مصرف آنها در مدت زمان طولانی منجر به اعتیاد فرد مصرف کننده به این ماده خواهد شد و فرد، مشتری دایم این داروها می گردد.

وی گفت:از طرف دیگر عطاری ها که به عنوان عرضه کننده داروهای طب سنتی در کشور ما شناخته می شوند نیز خود به محلی برای عرضه انواع و اقسام داروهای ترک اعتیاد تبدیل شده اند به شکلی که توزیع غیرقانونی و خارج از ضوابط داروهای ترک اعتیاد از قبیل «متادون»، «بوپرنورفین» و شربت تریاک به طور گسترده در این مراکز دیده می شود.

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، در نیمه ابتدایی سال گذشته ۲ هزار و ۴۹۰ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست دادند، از این تعداد ۲ هزار و ۱۲۳ نفر مرد و ۳۶۷ نفر زن بودند.

در۶ ماهه ابتدایی سال گذشته آمار تلفات ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن (۱۳۹۹) ۶.۵ درصد افزایش یافت.

برپایه این گزارش و بر اساس نوع ماده مصرف شده در فوتی ها سوءمصرف مواد، ۵۴۴ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر، ۱۱۲ نفر مواد محرک یا توهم زا و هزار و ۶۸ نفر نیز بر اثر مصرف داروهای مخدر (همچون متادون و ترامادول)، جان خود را از دست داده اند. ۷۶۶ نفر نیز بر اثر مصرف همزمان چند دسته مواد در این مدت جان خود را از دست داده اند

پست قبلی
افزایش میزان مستمری ممد جویان نهاد های حمایتی
پست بعدی
نشست صمیمانه با حضور استاندار آذربایجان شرقی

نوشته های مشابه

نظرات شما

استفاده از مطالب تحول اجتماعی برای مقاصد اجتماعی و فرهنگی با ذکر منبع بلامانع است.
كليه حقوق اين سايت متعلق به تحول اجتماعی مي باشد