×

در یک نگاه

همایش و رویداد ها
درباره تحول

قرارگاه مردمی تحول اجتماعی در سال 1397 با هدف تلاش در جهت تحقق پیشرفت، عدالت و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی و همچنین بستر سازی جهت نقش آفرینی مردم در حاشیه شهر ایجاد شد و در سه حوزه پیشگیری از آسیب ها، مقابله با آسیب ها و توانمند سازی و بازآفرینی فرهنگی اجتماعی حاشیه شهر فعالیت خود را در چهار استان آغاز کرد.

رسانه تصویریمشاهده آرشیو

بدون نسل شناسی نمی‌توان برنامه ریزی فرهنگی کرد

  • 226
  • 0
19آذر
بدون نسل شناسی نمی‌توان برنامه ریزی فرهنگی کردبدون نسل شناسی نمی‌توان برنامه ریزی فرهنگی کرد
دومین نشست فرهنگی_اجتماعی ایوان شهر با موضوع «تاریک و روشن‌های نسل z» در ایوان شمس برگزار شد.

این نشست صبح روز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه به همت اداره کل مطالعات اجتماعی فرهنگی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در سالن اشراق مجموعه ایوان شمس برگزار شد.


ظهور و بروز برخی از کنش‌های اجتماعی پس از فوت مرحومه مهسا امینی، شکل گیری برخی اعتراضات و ناهنجاری‌ها در بستر جامعه و فضای مجازی و نقش نوجوانان در این زمینه، از جمله مسائلی هستند که برای تحلیل و بررسی بیشتر و بهتر آن‌ها باید به مباحث نسل شناسی و تاثیرات رسانه ای آن ورود پیدا کرد.

دکتر سید علی موسوی، پژوهشگر علوم اجتماعی و رسانه، به عنوان کارشناس این نشست تخصصی، برای مخاطبان این همایش که از مدیران و فعالان فرهنگی بودند، از نسلی که در جریانات اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفت سخن به میان آورد، نسلی که در عصر ارتباطات پرورش یافته، و دنیای دیجیتال، همبستگی‌های او با باورهای خانوادگی و گذشتگان را منقطع کرده است.

نسلی که به عنوان نسل مدیا شناخته می‌شود و شبکه‌های اجتماعی و سلبریتی‌ها برای او الگو ساز هستند، این نسل که متولدین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ میلادی هستند، در طبقه بندی نسلی، به عنوان نسل z شناخته می‌شوند و در رویکردهای فرهنگی آن گونه که باید درک نشده اند.

دکتر موسوی در این نشست گفت: بدون نسل شناسی نمی‌توان برنامه ریزی فرهنگی کرد و بدون ابزار درست نمی‌توان کار فرهنگی کرد، وی نسل z را نسل ارتباطات دانست و افزود: نسل گذشته، بدون شناخت رسانه و بدون ابزار دیجیتال نمی‌تواند با این نسل ارتباط بگیرید.

موسوی در این نشست که جمعی از فعالان و مدیران فرهنگی اجتماعی هم در آن حضور داشتند، نسل z را نسلی تیتر خوان دانست و اضافه کرد: این نسل، نسلی ست که صبوری کمتری نسبت به گذشته دارد، در کوتاه ترین زمان ممکن ارتباط می‌گیرد و اطلاعات دریافت می‌کند و عدم شناخت او و ابزارهایی که به آن وابستگی دارد، باعث عدم نیازسنجی درست این نسل می‌شود.
همچنین موسوی معتقد است فعالان فرهنگی  برای ارتباط با نسل z, باید از رسانه هراسی اجتناب کنند و به جای پاک کردن صورت مسئله، رسانه و فضای مدیا را به عنوان واقعیت وجود بپذیرند و با سنجیدن ذائقه نسلی و نیازسنجی‌ها، سبد تربیتی این نسل را پر کنند.
در پایان این نشست، دکتر موسوی ضمن ابراز خرسندی از تشکیل این جلسه، بر لزوم استمرار این جلسات و هم افزایی بیشتر مدیران و فعالان فرهنگی در این زمینه تاکید کردند.

لازم به ذکر است سلسله برنامه‌های پژوهشی_ اجتماعی ایوان شهر، به میزبانی اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هر هفته در مجموعه ایوان شمس برگزار می گردد و پذیرای تمامی علاقه‌مندان موضوعات اجتماعی است.

 

پست قبلی
باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی با مبن ...
پست بعدی
مرز مهران دهها برابر سالهای قبل آماده ی ...

نوشته های مشابه

نظرات شما

استفاده از مطالب تحول اجتماعی برای مقاصد اجتماعی و فرهنگی با ذکر منبع بلامانع است.
كليه حقوق اين سايت متعلق به تحول اجتماعی مي باشد