×

در یک نگاه

همایش و رویداد ها
درباره تحول

قرارگاه مردمی تحول اجتماعی در سال 1397 با هدف تلاش در جهت تحقق پیشرفت، عدالت و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی و همچنین بستر سازی جهت نقش آفرینی مردم در حاشیه شهر ایجاد شد و در سه حوزه پیشگیری از آسیب ها، مقابله با آسیب ها و توانمند سازی و بازآفرینی فرهنگی اجتماعی حاشیه شهر فعالیت خود را در چهار استان آغاز کرد.

رسانه تصویریمشاهده آرشیو

نشاط اجتماعی در بعضی از مناطق تهران رو به صفر است

  • 640
  • 0
7اسفند
نشاط اجتماعی در بعضی از مناطق تهران رو به صفر استنشاط اجتماعی در بعضی از مناطق تهران رو به صفر است
عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکز گفت:اوضاع مناسبی در شهرها در حوزه نشاط اجتماعی وجود ندارد و در بعضی مناطق تهران نزدیک صفر است.

به گزارش پایگاه خبری تحول اجتماعی و خبرگزاری فارس، اصغر مهاجری، ازاعضای هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکزدر چهارمین کنگره آنلاین بین‌المللی و سی و ششمین همایش مددکاری اجتماعی در ایران به مناسبت روزهای ملی و جهانی مددکاری اجتماعی با موضوع ادغام اجتماعی و نقش آن در افزایش نشاط اجتماعی اظهار کردند: اصلا وضع مناسبی در شهرها پیرامون حوزه نشاط اجتماعی مشاهده نمیشود و در بعضی از مناطق شهر تهران این شاخص نزدیک به صفر است که این تناقض با شرایط استاندارد، نشاط اجتماعی را راضی بخش نشان نمیدهد.

وی در ادامه افزود:با وجود اینکه نشاط اجتماعی یکی از ضرورت های توسعه و ممتاز برای توسعه و زندگی پویای شهری است و می تواند موتور حرکت شهر شتابان تهران به طرف یک شهر انسانگرا باشد، اما اصلا این وضعیت را مشاهده نمیکنیم و حتی برای شهروندان این تعریف به درستی گفته نشده که چه مواردی را نشاط بدانند.
مهاجری افزود: شهرسازان مدیران شهری در تهران غافل از هویت سازی برای شهر می باشند و این شهر شتابان را برای افراد طراحی نکرده اند. فرهنگ فقر شهری در شهر تهران آزموده شده است.

عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکزی اظهار کردند: برنامه ریزان شهری اصلا بر این نیستند که مشارکت شهروندان را درافزایش دهند و در چنین شرایطی نشاط اجتماعی از برخی از محله ها و برخی شهرنشینان دارد دور می شود..

وی افزود: راهکار ایجاد نشاط اجتماعی اینگونه است که در فرایند مشارکت شهری قرار بگیریم و برنامه ریزی و اجرای مشترک در واقع نیاز ایجاد نشاط اجتماعی در شهرها است وگرنه اصلا امکان ادغام در شهری مانند تهران وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در جایی که فقر شهری وجود دارد و گسترش آن در جامعه شهری در حال شکل گیری است، نشاط اجتماعی بسیاراز دسترس دور خواهد بود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در نهایت گفتنی است که در شیوه زیستن شهری بخصوص در تهران اثری از نشاط اجتماعی دیده نمی شود و اگر خواهان نشاط اجتماعی  هستیم باید به تدریج با اجرای طرح های انسان پایه و مددجوی از نیروهای مددجوی مهندسی اجتماعی به سمت نشاط اجتماعی حرکت کنیم

پست قبلی
روز پدر در دام اعتیاد و کارتن‌خوابی
پست بعدی
نشست صمیمانه با حضور استاندار آذربایجان شرقی

نوشته های مشابه

نظرات شما

استفاده از مطالب تحول اجتماعی برای مقاصد اجتماعی و فرهنگی با ذکر منبع بلامانع است.
كليه حقوق اين سايت متعلق به تحول اجتماعی مي باشد