×

در یک نگاه

همایش و رویداد ها
درباره تحول

قرارگاه مردمی تحول اجتماعی در سال 1397 با هدف تلاش در جهت تحقق پیشرفت، عدالت و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی و همچنین بستر سازی جهت نقش آفرینی مردم در حاشیه شهر ایجاد شد و در سه حوزه پیشگیری از آسیب ها، مقابله با آسیب ها و توانمند سازی و بازآفرینی فرهنگی اجتماعی حاشیه شهر فعالیت خود را در چهار استان آغاز کرد.

رسانه تصویریمشاهده آرشیو

پدران سرباز معاف از وام ازدواج

  • 144
  • 0
1اسفند
پدران سرباز معاف از وام ازدواجپدران سرباز معاف از وام ازدواج
در بودجه سال آیند وام ازدواج به منظور جوانی جمعیت حداکثر 50 درصد رشد داشته این در حالی است که بر اساس آمارهای مراکز رسمی نرخ ازدواج در کشور روبه کاهش است و نشان می‌دهد سیاست‌ها و قوانین حمایتی برای تشکیل خانواده بی نتیجه است.

بنیاد تحول اجتماعی؛ بر اساس بودجه سال 1402 برای دخترانی که زیر 23 سال و پسرانی که زیر 25 سال ازدواج کنند، 220 میلیون تومان وام ازدواج داده می‌شود و برای دیگر افراد این وام تنها 180 میلیون تومان است.

در حال حاضر بر اساس آمار موسسه جمعیت ایران حدود 12 میلیون مجرد در ایران وجود دارد که از این میان ۶ میلیون پسر ۲۰ تا ۴۵ ساله و ۵.۶ میلیون دختر ۱۵ تا ۴۰ ساله «مجرد» هستند.

ایسنا در گزارشی از بالا تکلیفی وام پدرانی که سربازی نرفته‌اند خبر داده است و عنوان کرده آبان ماه سال جاری اما نمایندگان مجلس اعلام کردند که با بررسی طرحی دو فوریتی، ممنوعیت قانونی پرداخت وام فرزندآوری به پدران سربازی نرفته را رفع خواهند کرد تا مشمولان غایب نظام وظیفه هم بتوانند این وام را دریافت کنند. اما تا کنون خبری از تصویب طرح یاد شده به میان نیامده است.

 بر اساس این گزارش، ماده ۱۰ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بانک مرکزی را مکلف کرده است تا برای متولدین ۱۴۰۰ به بعد وام فرزندآوری پرداخت کند و تبصره ذیل آن نیز تاکید کرده است که افزایش مبلغ وام مذکور در سالهای آتی باید متناسب با حداقل نرخ تورم در قوانین بودجه سنواتی پیش­‌بینی شود.

مبلغ وام فرزندآوری طی سال جاری (۱۴۰۱) برای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۳ سال (۳۶ ماه)، فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت چهار سال (۴۸ ماه)، فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۵ سال (۶۰ ماه)، فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۶ سال (۷۲ ماه) و برای فرزند پنجم به بعد ۱۰۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۷ سال (۸۴ ماه) است.

افزایش 50 درصدی وام برای تازه دامادان
در همین راستا کمیسیون تلفیق  در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تصویب کرده است که در سال آینده برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند، تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد ۱۵۰ میلیون تومان پرداخت شود.

لازم به ذکر است متقاضیان حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند می‌توانند درخواست دریافت وام فرزندآوری را ثبت کنند.

همچنین با تصویب کمیسیون تلفیق مجلس، تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن برای خانواده های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند نیز برای سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

از سوی دیگر وام ازدواج که سال جاری (۱۴۰۱) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۱۵۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۲۰ میلیون تومان است نیز در سال آینده (۱۴۰۲) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده است.

بنابراین می‌توان گفت وام ازدواج سال آینده برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال حدود ۴۶ درصد و برای سایر عروس و دامادها حدود ۵۰ درصد رشد می‌کند.

این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است تعلق می‌گیرد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است.

با این وجود گرچه در حال حاضر طی تفاهمی میان بانک مرکزی و نظام وظیفه دیگر نیازی به استعلام وضعیت نظام وظیفه مردان برای دریافت وام ازدواج نیست و مردان سربازی نرفته می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند اما تکلیف پرداخت وام فرزندآوری به پدران سربازی نرفته مشخص نیست.

آبان ماه سال جاری اما نمایندگان مجلس اعلام کردند که با بررسی طرحی دو فوریتی، ممنوعیت قانونی پرداخت وام فرزندآوری به پدران سربازی نرفته را رفع خواهند کرد تا مشمولان غایب نظام وظیفه هم بتوانند این وام را دریافت کنند. اما تا کنون خبری از تصویب طرح یاد شده به میان نیامده است و عملا پدران سربازی نرفته برای دریافت وام فرزندآوری در سال ۱۴۰۲ نیز بلاتکلیف می‌مانند.

پست قبلی
غرب دنبال افزایش مواد مخدر است
پست بعدی
نشست صمیمانه با حضور استاندار آذربایجان شرقی

نوشته های مشابه

نظرات شما

استفاده از مطالب تحول اجتماعی برای مقاصد اجتماعی و فرهنگی با ذکر منبع بلامانع است.
كليه حقوق اين سايت متعلق به تحول اجتماعی مي باشد